Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Ne hagyd, hogy a feladat visszatartson - Találd meg a legjobb fúrókat az építkezéshez, és az otthoni barkácsoláshoz!

 

Ha valaha is dolgoztál fúróval, akkor biztosan tudod, hogy nem mindegy, melyik fajtáját használod akkor, amikor különböző anyagokat szeretnél megmunkálni. A különböző fúrók és fúrófejek ugyanis eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek, és a felhasználási területük is változó lehet. Ebben a cikkben bemutatjuk a főbb fúró és fúrófej típusokat, a fúrók különböző szárkialakításaikat, valamint azt, hogy mely anyagokhoz, melyiket érdemes használni.

 

Fafúrók

A fafúrók olyan szerszámok, amelyek célja a pontos és hatékony fúrás fában. A gerendafúrók különleges központosító csúccsal vannak ellátva, amely lehetővé teszi a vágóél pontos beállítását a fa rostjaihoz képest. A fafúrók vágóéllel általában 15-30 fokos szöget zárnak be, hogy megfelelő élességgel és hatékonysággal dolgozhassanak a fában. Azonban a fúrószögnek az adott fa keménységéhez és sűrűségéhez kell igazodnia.

A fafúrók spirálja nagy menetemelkedéssel rendelkezik, hogy a fúró könnyebben kidolgozhassa a forgácsot. Azonban ezzel együtt a spirál nagyobb kockázatot jelent az eltömődésre, különösen puha és nedves fáknál. Ezért fontos, hogy a fúrás során rendszeresen távolítsuk el a forgácstömeget a fúróspirálról.

A fafúrók befogása jellemzően hengeres vagy hatszögletű. A hengeres szárú fafúrókat általában kis átmérőjű lyukak fúrásánál, míg a nagy átmérőjű lyukak kialakításánál a hatszög szárprofilú fafúrókat alkalmazzák.

Fontos megjegyezni, hogy a fafúrók nem alkalmasak fém vagy kőzet fúrására!

 

Fémfúrók

A fémfúró, más néven csigafúró, amelynek spirálja kisebb menetemelkedésű, mint a fafúróé. A vágóélek szöge általában 118 fokos, ami megfelelő szöget biztosít az általános fém anyagok fúrásánál. A keményebb fémek megmunkálásához használt fúrók vágóélei általában 135 fokos szöget zárnak be, hogy csökkentsék a vágóél hőállóságát, és növeljék a kopásállóságát.

A fémfúrók anyaga általában SAE vagy AISI osztályozású magas széntartalmú acél, amely kiváló szilárdságot és kopásállóságot biztosít. Azonban léteznek speciális anyagok is, mint például az HSS (High-Speed Steel), HSS-E (High-Speed Steel Cobalt Alloy), HSS-CO5 (High-Speed Steel Cobalt Alloy with 5% Cobalt) és TIN (Titanium Nitride) bevonatok. Az HSS anyagból készült fúrók magasabb széntartalmuk miatt alkalmasak nagyobb munkadarabok fúrására. Az HSS-E anyagot tartalmazó fúrók magasabb kobalttartalmuk miatt jobban ellenállnak a hőnek és a kopásnak, így nagyobb sebességgel lehet velük dolgozni. Az HSS-CO5 fúrók 5% kobalttartalmuk miatt rendkívül tartósak és kiválóan használhatók az extra kemény fémek megmunkálásához. A TIN bevonat jellemzően titánium-nitridből áll, és szilárd, kopásálló réteget képez a vágóél körül, amely növeli a fúró élettartamát és csökkenti a kopását.

A fémfúrókat két különböző módszerrel lehet előállítani, hengerléssel vagy köszörüléssel. A hengerléssel előállított fémfúrók kevésbé szívósak, nem alkalmasak magas széntartalmú, kemény acélok megmunkálására. A köszörölt technologiával gyártott fúrók pontossága nagyobb, a velük elkészített felületek simábbak, mint a hengerelt fúróké, így a precíz munkák során javasolt a használatuk.

A fémfúrók használata során fontos figyelembe venni a megmunkálásra kerülő anyag típusát és keménységét, mivel ezek befolyásolják a fúrás sebességét, a vágóél szögét, valamint a megfelelő fúróolaj vagy hűtőfolyadék (emulzió) használatát. A megfelelően kiválasztott fémfúró segítségével azonban hatékonyan lehet megmunkálni a különböző fém anyagokat, legyen szó akár alumíniumról, rézről, acélról vagy rozsdamentes acélról.

 

Kőzetfúrók

A kőzetfúrók általában keményfém vágóélekkel rendelkeznek, amelyek képesek a keményebb kőzetek hatékony fúrására. Az ilyen típusú fúrók általában 2-4 élűek, hogy hatékonyabban vágják át a kőzetet. A kőzetfúrók csavarmenetesek, hogy a fúrás során könnyen eltávolítható legyenek a kőzetdarabok. Az SDS-Plus, SDS-max és bordás befogású kőzetfúrók mind hatékonyan használhatók a különböző kőzetfúrási feladatok során.

Fontos megemlíteni, hogy a kőzetfúrók kiválasztásakor figyelembe kell venni a kőzet típusát és keménységét, mivel ezek jelentősen befolyásolják a fúrás sebességét és hatékonyságát. A megfelelő fúróválasztás és a megfelelő fúrási technika használata azonban hatékony eredményeket biztosít a különböző kőzetek fúrása során.

Az SDS-Plus, SDS-max és bordás befogású kőzetfúrók közötti különbségek jelentősek lehetnek a fúrás során elérhető hatékonyság és eredményesség szempontjából. Az SDS-Plus fúrók általában kisebb kőzetfúrási feladatokhoz javasoltak, míg az SDS-max fúrók és a bordás befogású kőzetfúrók nagyobb kőzetfúrási feladatokra alkalmazhatók.

A megfelelő fúrók használata mellett fontos a megfelelő fúrási technika alkalmazása is, amely magában foglalja a megfelelő hűtőfolyadék használatát és a megfelelő fúrási sebesség és nyomás beállítását. Ezek a tényezők jelentősen befolyásolják a kőzetfúrás hatékonyságát és eredményességét.

 

Üvegfúrók

Az üvegfúrók nagyon finom vágóélel rendelkeznek, amely lehetővé teszi a sima és tiszta lyukak fúrását az üvegen. Az üvegfúrók vágóélei általában 90 fokos szöget zárnak be a szárukhoz képest, annak érdekében, hogy a fúrt üveg ne akarjon megrepedni. A vágóélek általában gyémántporral vannak bevonva, amelyek így keményebbek, mint az üveg, ezáltal az üvegfúró finom, szép és pontos lyukat képes fúrni.

Az üvegfúrók befogószárának a kialakítása hengeres.

 

Végül, érdemes megemlíteni, hogy mindegyik fúró típusnak több változata is van, attól függően, hogy milyen anyagokat fúrnak. Az egyes típusokon belül is vannak különböző szélességek, méretek és formák.